Rok třetí – 2015 ?>

Rok třetí – 2015

Rok 2015 byl třetím rokem fungování komunitní zahrady Kuchyňka, byl ve znamení velkého sucha, ale také velkého budování a rozvoje zázemí na zahradě.

Terén – V první třetině roku nám bagr doladil terén. Oproti plánu máme o jednu terasu navíc, takže máme místo divokého spodku menší divoký spodek a nad ním něco mezi velkorysou cestou a terasou. Nevadí, tato část byla nakonec vhodná na umístění úlů. Poslední z úprav terénu je nejhornější terasa, která připomíná spíš svažité políčko.

Na části pozemku, která již není součástí zahrady bagr zasypával rygoly po původním zavlažování. Bohužel díky tomu zničil značnou část pozemku, na které během roku začal růst invazivní zlatobýl a ostružiny. Původní ostrůvky aster, divokého dobromyslu a lučního porostu jsou ty tam. Z toho plyne poučení, že je lepší to dělat ručně, i když zdlouhavě.

Záhony – Na terasách jsme udělali vyvýšené záhony, jejichž základem je zahradní odpad (větve, drny, listí). Na to přišel hnůj (ten jsme dostali od našeho souseda zahradníka, který ho měl přebytek, děkujeme) a sláma a nakonec zemina a kompost. Tyto záhony jsme v r.15 udělali na každé terase po jednom, takže jsme měli 3, v celkové délce asi 100 m. Osadili jsme je zeleninou první trati. Nad pergolou jsme zrekultivovali kus země na bramborové políčko.

Závlaha – Závlahu jsme řešili ručně, náš původní plán vybudovat závlahový systém nebyl zrealizován. První 2/3 roku bylo extrémní sucho a pořádně zalít všechny záhony zabralo několik hodin. Větší množství lidí na tom strávilo obří množství času a někteří z nás díky tomu málem vyhořeli. A stejně to nestačilo.

Pěstování – Z jara jsme sklidili ředkvičky a saláty a pak začali sucha a vedra. Díky malé závlaze se nedařilo ani rajčatům, lilkům a paprikám. Jediné, co fakt dobře šlo byly cukety. 2015 byl cuketový rok. Vše začalo pořádně růst a zrát až po několikadenním vytrvalém dešti v srpnu. No a pak jsme sklízeli rajčata ještě v říjnu. Celkem se zadařilo i bramborám, které stačily nakrmit hladové pracanty během víkendových brigád. A zmínit musím i divoká rajčata, která sucho snesla, jsou naprosto vynikající na chuť, ale člověk je musí sbírat skoro jako borůvky po jednom.

Parádně se začátkem léta urodily meruňky, josty a měli jsme tu doslova plantáže lesních jahod. Jablka jakž takž, švestky nic moc. Víno bylo po horkém létě extra sladké.

Stavby – Z jara jsme doladili kadibudku. Dali jsme jí střechu z kanadského šindele, přidali pár prken a hlavně udělali nástupiště a schůdky. Podařilo se nám dohnat elektrikáře, aby nám udělal přívod do boudy. Konečně můžeme používat elektrické nářadí. Jaro, léto, dodělali jsme zelenou střechu na boudě. Navezli lehčenou zeminu a začali osazovat skalničkami. Bohužel nám tam začali mizet netřesky a to několikrát. Vysvětlujeme si to tak, že nám je kradly straky, které na hraně střechy rády sedají. Je to vůbec možné??? Také jsme postavili dřevník z poražených kmenů. Je to jednoduchý přístřešek, který navazuje střechou na terén (vystupuje ze svahu). Na střeše ale ještě nemáme krytinu a na ní zeminu (bude také zelená). No a na podzim nám tesaři začali rekonstruovat jednu starou chatku na letní pavilon – základnu s kuchyní, terasou a přístupnou vyhlídkovou střechou. Pod pergolou jsme postavili kamenný stolec a sedátka z opuky. Nyní je to vhodné místo pro obětování pannen.

Dětské stavby – Na jaře jsme postavili vrbový domeček (zakořeněné a zasazené pruty vrby svázané do kopule). Bohužel ale díky suchému létu většina nich uschla. Koncem roku jsme se rozhodli, že u nás je vrba stejně nepraktická (extrémně odvodňuje pozemek) a že místo vrbového domečku uděláme v příštím roce révový domeček.

Dále jsme pro děti postavili pískoviště a opravili a umístili ztrouchnivělou klouzačku a ta fakt sviští.

Včely – Začátkem roku byly úly bez včel, protože rok 2014 byl pro včelstva dost katastrofální. Z jara ale naši včelaři získali včelstva nová a tak nám tu nakonec přes léto včelky bzučely. Pigáro snad nikdo nedostal. Koncem roku se zdá, že se jim daří.

Stromy – uhynulo nám několik nově vysázených stromů a keřů, předpokládáme, že hlavně díky extrémnímu suchu. Nechytily se nám málem ani lísky. Museli jsme je v létě začít intenzivně zalévat, jinak by to dopadlo nejspíš ještě mnohem hůř.

Voda – měli jsme v létě neustále problémy s vodou. Jednak je zde vrtaná studna, ta se rychle vyčerpá a jednak se občas stávalo, že vlivem horka se rozpojily hadice a už tak málo vody ze studny teklo vniveč do neobdělávané půdy.

Rekultivace – rekultivovali jsme svahy teras – průběžně je osazujeme různými rostlinami spíše středomořského typu, podle rad botanika Sádla. Zadařilo se tam yukám, okrasným travinám a šalvěji, ale uschla nám tam levandule, mateřídouška a další bylinky, které jsme tam vysázeli. Do svahu pod pergolu jsme zarazili několik kůlů, jako podpěry pro révu a vysadili dva nové keříky. Jeden z nich chcípnul.

A po měsících

V prosinci jsme téměř všechny volné záhony osázeli česnekem a uspořádali poslední velkou natírací brigádu roku 2015. Fotky zde.
V listopadu jsme ryli, mulčovali, zalévali notně uleželou kopřivovou jíchou (“smradlavkou”), hnojili naším luxusním kompostem, začali připravovat základy skleníku a hlavně natírali základnu, která jde tesařům krásně od ruky. Fotky zde.
V říjnu jsme dostavovali dřevník, dosazovali stromy, připravovali zahradu na zimu a tesař Petr s pomocníky začal budovat základnu. V půlce října většina zbylé úrody pomrzla, to však byl nadlouho jediný záchvěv zimy, jinak i nadále panovalo relativně teplé a někdy i slunečné počasí, jak ukazují třeba fotky z víkendové brigády na přelomu října a listopadu zde.
V září jsme konečně přestali zalévat, začali sklízet a také schůzovali a spřádali plány na podzim a další sezónu (fotky zde). Kluci začali budovat dřevník a opravili klouzačku pro děti. Také proběhlo komorní moštování, letošní úroda jablek nebyla valná. Zato víno bylo parádní.

Léto bylo horké a suché. Na zahradě přes den nebylo k vydržení a večer jsme měli plné ruce práce, abychom zaléváním zachránili alespoň část úrody a stromů. Snaha nebyla úplně zbytečná, většina stromků a keřů přežila, rajčata (hlavně ta divoká) byla výborná a každý z nás si nakonec odnesl i nějakou tu dýni a cuketu. Bez závlahového systému to každopádně do budoucna nepůjde, pokud se tedy zahradu nerozhodneme proměnit na extenzivní vinohrad:-)

27.-28. června stavěl Honza Valeška za “pomoci” svých synů konstrukci pro zelenou střechu na boudě na nářadí. Ostatní komunitní stavitelé a zahradníci mu přišli na pomoc až v neděli odpoledne, kdy už bylo v podstatě hotovo. Výsledkem víkendového snažení kromě konstrukce na střeše jsou dále: naložená kopřivová jícha v sudu, zamulčované stromy a keře, připravená hromada zeminy na střechu, základy přístřešku na dřevo, zastíněné pískoviště, zastíněný domeček z proutí a skvělá vychytávka v boudě na nářadí, díky které jsou všechny rýče, lopaty, vidle a spol. ihned po ruce. Pár fotek v horší kvalitě zde.

21. června jsme dobudovali pískoviště, mulčovali na podzim vysázené stromky lepenkou a díky Ondrovi máme vylepšený rozvod vody, takže už snad nebudeme muset běhat s konvemi k nejvzdálenějším záhonům. Pár fotek zde.

17. května se na zahradě uskutečnila sousedská hostina. Sešli jsme se v hojném počtu, debatovali nad navařenými a napečenými dobrotami, připravili si výborné saláty přímo ze zahrady a samozřejmě došlo i na práci – vyvýšené záhony jsme osázeli předpěstovanými sazenicemi. Fotky zde.

10. května vyrostly na zahradě základy nového dětského pískoviště.

1. května jsme pod vedením Míši vytvořili krásný domeček z proutí pro děti. Snad se brzy zazelená a rozroste:-) Fotky zde.

19. dubna proběhla na zahradě první z několika plánovaných stavebních brigád. Výsledkem je mimojiné vylepšená kadibudka, na zelenou střechu boudy bohužel zatím nedošlo. Snad se poštěstí příště. Fotky zde.

9. dubna jsme se sešli na plánovací koordinační schůzce. Zápis najdete zde.

28. března jsme uklízeli nepořádek v okolí zahrady v rámci akce Ukliďme Česko. Zpočátku to vypadalo bledě, na nebi se stahovala mračna a nepoměr mezi množstvím odpadků a počtem prvních sběračů byl alarmující. Pak však vysvitlo sluníčko, okolí zahrady se zaplnilo úkliduchtivými členy a během dvou hodin všechen nepořádek zmizel. Velký dík patří všem uklízejícím i dvěma nejmenovaným nadšencům, kteří neváhali obětovat svoje automobily na odvoz nasbíraných odpadků. Fotky z akce zde.

7. března jsme na zahradě probírali stavitelské plány pro tento rok – kde postavit přístřešek na dřevo, jak zdokonalit kadibudku a hlavně, jak dostavět základnu s venkovní kuchyní, na kterou už všichni netrpělivě čekáme. Zároveň jsme se pustili do budování vyvýšených záhonů, zarovnávání terasy a přípravy záhonů na setí. Fotky zde.

18. února se usktečnila valná hromada spolku Kuchyňka. Před námi je rok stavební, i když i trochu zahradnický.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *