Prohlíží
Galerie

19. 3. 2023, 1. jarní brigáda ?>

19. 3. 2023, 1. jarní brigáda

19. března 2023, 1. jarní brigáda

V neděli se konala první jarní brigáda. Sázely se různé věci, hrabala uschlá tráva, vykopával a zakopával kabel k nádrži, klestily ostružiny a šípky, plely a připravovaly záhony atd. Dokonce se i sklízelo: růžičková kapusta, kadeřávek, polníček, špenát a pak něco jako česnek. Účast byla mimořádná, zatímco jindy se účastníci začnou trousit až kolem jedenácté, tentokrát byla zahrada už po desáté posetá makáči. Někteří účastníci makali méně, ale zato toho hodně nakecali (zvláště jeden člen s rýčem a jedna členka s krumpáčem). Díky zuřivé aktivitě Martiny D. na Facebooku jsme přivítali spoustu nových členů: Terezu, Lucku, Simonu s rodinou a další, kterým se autorka tohoto zápisu omlouvá za svou sklerózu. Noví členové svou zručností a zápalem zahanbili mnohé kované Kuchyňkáře – doufejme, že jim zanícení vydrží aspoň do léta. Kromě nich na zahradě pomáhala studentka z Nizozemska Iris, která dělá výzkum o komunitních zahradách, takže nás v následujících měsících bude vědecky zkoumat. Eva Tamara jako vždy uvařila výbornou masovou a nemasovou polévku s krutony. Na zahradě se od loňska přihodilo hodně změn: zahradníka Ondru, který kariérně postoupil, nahradil zahradník Oldřich. Všichni z toho máme velkou radost, i když Ondrovy maily včetně výtek nezbedným členům nám budou chybět. Když Ondra vysvětloval Oldovi, co a jak, leskly se mu oči. Mirka si bere na starost koordinaci úkolů. Zdá se tedy, že krize, kterou jsme pociťovali na podzim a v zimě (nejistota kvůli zahradníkovi, nedostatek členů) je zažehnána.

Střípky ze zahrádky: Na zahradě jsme přivítali dvě nová miminka: Ondrovu a Hančinu Johanku, která všechny zaujala svým účesem. Eva Tamara přivezla v kočárku pěstované miminko s pracovním názvem Ema, čímž nás všechny dojala.

Kocour Malíček někomu sežral muffin a následně ho vyzvracel na meruňku u záchodu.

Noví členové se divili, že při brigádě dostanou najíst. Ano, je tomu tak, a navíc jídlo, které se jim naservíruje, si zaslouží michelinskou hvězdu.

Komzakuch!

Jarní brigáda, 14. května 2022 ?>

Jarní brigáda, 14. května 2022

  1. května 2022, 2. jarní brigáda

 

V sobotu se konala druhá jarní brigáda. Kolem desáté hodiny v základně jenom zkroušeně postávala Jarka, která se chtěla co nejdřív pustit do práce, ale neměl jí ji kdo zadat. Zanedlouho se naštěstí objevil Ondra a další členové zahrady. Přivítali jsme i nové členy – Mariannu, Marušku a Adama, kteří se skutečně činili. Snad jim píle vydrží a na zahradu se nevykašlou jako řada dalších začínajících členů, kteří hned na první brigádě pochopili, že fyzická práce není činnost, v níž by se chtěli realizovat. Účast byla vcelku hojná, a i přes rozpálené slunce a dusno se odvedl slušný kus práce. Sázely se rajčata, dýně, papriky, cukety, okurky, mulčovalo se a natahovala nová závlaha. Dan jako skoro vždycky sekal trávu. Někteří členové práci spíš předstírali, ale nemějme jim to za zlé, za ty roky jsme si mohli zvyknout. Eva Tamara udělala výbornou zelenou polévku se spoustou sypání a Jirka dodal různé serepetičky jako například chřestové výhonky. Christiane přinesla výbornou buchtu, na které si pochutnal hlavně Hančin pes, který je sice slepý a hluchý, ale nos mu evidentně funguje dobře. Sklidily se saláty, ředkvičky, libeček a cibulová nať. Takže to zase pořádně začíná a těšme se na léto, kdy každou neděli budeme nosit domů tašky plné obřích cuket a dýní, které se pak budeme snažit rozdat po sousedech a příbuzných.

Komzakuch!